Stará barokní roubená škola z roku 1785

 

Stará škola "Dřevěnka"
Hvězdecká ulice čp.15, 549 54 Police n.M.

 


Otevírací doba:


 

Stará škola slouží jako výstavní prostor a je samostatně otevřena pouze v době příležitostných výstav a předvádění řemesel- viz přehled výstav v Polici n.M. 

Mimo tyto akce, lze o prohlídku požádat ve stálé expozici Muzea města Police nad Metují v klášteře, jako součást prohlídky muzea. Mimo sezonu mohou organizované skupiny navštívit budovu staré školy po předchozí telefonické domluvě. 

 


Vstupné:


 ¨

Různé, podle pořádaných výstav a řemeslných dnů

Při prohlídce v rámci návštěvy Muzea města Police n. M. platí vstupenka zakoupená v muzeu (plné vstupné: 30,-Kč; snížené: 15,-Kč; sleva 10% pro držitele Rodinných pasů, zdarma: děti do 6 let, držitelé průkazů AMG, NPÚ, ICOMOS, Zväz múzeí na Slovensku, pedagogický doprovod školních skupin, držitelé průkazů ZTP, ZTP-P s průvodcem, fotografování 15,- Kč)

 


Popis expozice:


 

Původní barokní patrová roubená budova se šindelovou mansardovou střechou byla postavena v roce 1785 jako náhrada za nevyhovující dřevenou školu z roku 1705. Ve škole se vyučovalo až do roku 1857.

V přízemí se nacházely dvě třídy a v patře byty učitelů. Kolem roku 1900 byla v přízemí bývalé školy umístěna truhlárna. Interiéry jsou již nepůvodní, upravené v 90. letech 20. století (nové podlahy, akumulační kamna, vestavěné sociální zařízení).

Z původního vybavení se zachovalo původní dřevěné schodiště ve vstupní síni.

 

V současné době jsou v přízemí nainstalovány ukázky dvou školních tříd a v patře replika bytu z počátku 20. století. Průchodem přes bývalou černou kuchyni se podívají na  zahrádku za školou, kde jsou k vidění například původní latríny. Výstavu přibližující život ve staré škole připravilo Regionální muzeum v Náchodě ve spolupráci s Cechem panen rukodělných.

Expozice nezachycuje podobu školy v době, kdy zde reálně probíhala výuka (1785-1856), ale až mladší období.

V menší školní třídě jsou vystaveny ukázky historických celodřevěných školní lavic z Pěkova a Dolních Vernéřovic.

Nově zřízená velká školní třída připomíná dobu 30. let 20. století, její vybavení pochází ze zrušené školy v Dolních Vernéřovicích a daroval jej obecní úřad v Jívce.

Byt v prvním patře je zařízen převážně nábytkem ze sbírek Regionálního muzea v Náchodě. Návštěvníky může zaujmout komplet ložnice z domácnosti pana Fajka z Police nad Metují či stará lednička z Hejtmánkovic. Vystavené nádobí, oblečení, prádlo a další vybavení je ze sbírek paní Šťovíčkové, Hejnové a z darů různých dobrodinců.

 

stara_skola_1900stara_skola-exterierstara_skola-exterier (1)stara_skola-exterier (2)stara_skola-exterier (3)stara_skola-exterier (4)stara_skola-trida (puvodni)stara_skola-trida (upravena)stara_skola-trida (upravena)stara_skola-trida (upravena)stara_skola-trida (nova)stara_skola-trida (nova)stara_skola-trida (nova)stara_skola-chodba v prvnim patrestara_skola-byt v prvnim patrestara_skola-byt v prvnim patrestara_skola-byt v prvnim patrestara_skola-byt v prvnim patrestara_skola-byt v prvnim patre (komora)stara_skola-byt v prvnim patre (komora)stara_skola-vystavystara_skola-vystavy (1)stara_skola-vystavy (2)stara_skola-vystavy (3)stara_skola-vystavy (4)stara_skola-vystavy (5)stara_skola-vystavy (6)stara_skola-vystavy (7)stara_skola-vystavy (8)stara_skola-vystavy (9)stara_skola-vystavy (10)stara_skola-vystavy (11)

Důležité informace:

Od 1. 11. 2016 nebudou tyto stránky z důvodu ukončení provozu služby blog.webzdarma již aktualizovány.

Nové aktuální informace proto hledejte na nových stánkách na adrese:

www.muzeumnachod.cz


Rychlý kontakt:

Tel./Fax.:  491 423 248
Mobil:       724 156 909

info@muzeumnachod.cz

 

RMN je příspěvkovou organizací zřizovanou Královéhradeckým krajem

Festung / Fort Dobrosov

Vyhledávání je funkční pouze v příspěvcích (výstavy, oznámení...). Touto cestou nelze bohužel hledat na statických stránkách (pracovníci, expozice....)

KamDnesVyrazíme.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet